Hrad Okoř

Malebná zřícenina gotického hradu Okoř se nachází v části stejnojmenné obce, v okrese Praha-západ, asi 15 km od hlavního města. V době svého vzniku patřila Okoř k nejvýstavnějším objektům v zemi. Jedna z našich nejpopulárnějších zřícenin dnes představuje oblíbený výletní cíl především pro obyvatele Prahy a širokého okolí. V létě je hrad dějištěm festivalů a koncertů.

Založení hradu

Hrad byl vystavěn v údolí mezi poli na malé skalce obtékané Zákoleckým potokem. Svou netradiční lokalizací pod úrovní okolních vrchů patří Okoř v rámci hradů České republiky k výjimkám. Velmi zajímavá zjištění archeologických výzkumů z 80. let 20. století dokládají vznik hradu již někdy v průběhu druhé poloviny 13. století, i když z této doby chybí jakékoli písemné zprávy. Prokázána je existence hradeb a především víceboké věžovité stavby, v přízemí obsahující výstavnou kapli, kterou je ve 13. století nutno spojovat s osobou panovníka či nejvyšší církevní vrchností. Pouze oni si totiž mohli dovolit zadat stavbu špičkové stavební huti. K první velké přestavbě a rozšíření hradu přistoupil před r. 1359 bohatý měšťan ze Starého Města pražského František Rokycanský; tomu konexe s Karlem IV. umožnily nevídaný vzestup, završený vybudováním náročné rezidence, jež snese srovnání se sídly nejpřednějších pánů. Stará kaple se stala součástí mohutné hranolové obytné věže, stojící v čele hradu. K ní přiléhala dvě výstavná palácová křídla, později dále upravovaná. Celé jádro obklopovala ještě parkánová zeď a na čelní straně areál doplňovalo malé předhradí.

Dějiny hradu Okoř od středověku do konce třicetileté války

Éra Rokycanských na Okoři skončila za blíže nezjištěných okolností r. 1390 a majitelé hradu se pak rychle střídali. Za husitských válek, r. 1421, obsadili Okoř Pražané a zdejším hejtmanem se stal Václav Carda z Petrovic. Až v letech 1472 – 1518, kdy hrad vlastnili páni z Donína, došlo k dalším zásadním změnám v podobě sídla. Kromě zlepšení obytné složky jádra hradu vzniklo - v důsledku vývoje palných zbraní - nové vnější opevnění s dvěma okrouhlými baštami, doplněné velkým rybníkem. Značný rozsah podhradí umožnil přesunout sem provozní a hospodářské budovy; byl dokonce založen i nový pivovar. Nejpozději v této době se také uskutečnilo zabezpečení protější výšiny za potokem mohutnou předsunutou baštou s širokým, do skály vysekaným příkopem. Jan z Donína hrad r. 1518 prodal Hynkovi Bořitovi z Martinic, čímž započala dlouhá vlastnická éra tohoto významného českého rodu na Okoři. Za Martiniců došlo k renesančním úpravám hradu. Posledním držitelem Okoře z rodu Martiniců byl Jaroslav Bořita, horlivý katolík, dobře známý z českého stavovského povstání. Ten se po bitvě na Bílé hoře znovu ujal svého majetku a r. 1649 odkázal hrad, za třicetileté války zpustošený, jezuitské koleji u Sv. Klimenta.

Historie hradu do současnosti

Jezuité dali na Okoři opravit škody způsobené válkou a starý hrad v 70. letech 17. století postupně barokně upravovali. 21. července 1675 obnovenou svatováclavskou kapli dokonce vysvětil prelát Tomáš Pěšina z Čechorodu. Na počátku 18. století byly opravy dokončeny a obyvatelé pražské koleje sem mohli jezdit na "vakace". R. 1773 zrušil Josef II. jezuitský řád a konfiskoval veškerý jeho majetek. Hrad byl převeden na Studijní nadační fond v Tuchoměřicích, který zcela zastavil jeho údržbu. Pro havarijní stav se r. 1787 přestaly v hradní kapli konat bohoslužby a r. 1800 se dokonce zřítila její klenba. Pustý objekt pak sloužil okolnímu obyvatelstvu jako vydatný zdroj stavebního materiálu, takže se rychle změnil ve zříceninu. Díky působivé siluetě patřil v době romantismu k jednomu z našich nejčastěji zobrazovaných hradů. Rozpadající se Okoř znamenala pro majitele – Studijní fond – stále větší přítěž. Drolící se zdi neustále ohrožovaly vesnické domky v podhradí. Tak tomu bylo až do 20. století. Po r. 1921, kdy se zřícenina stala majetkem státu, začaly na Okoři probíhat nejnutnější opravy a zabezpečovací práce pod vedením architekta E. Sochora. Dnes pečuje o trosky hradu obec Okoř.

Hrad je klasickou ukázkou velké blokové dispozice a zachované zříceniny Okoře jsou rozsáhlé. Z dolního hradu, vybudovaného koncem 15. století, zůstala sice jen část zdiva opevnění, bašta a nepatrné zbytky první brány, zato z nejstaršího segmentu, tzv. horního hradu, dosud stojí obvodové zdivo refektáře, zřízeného koncem 15. století, přízemí brány na druhém nádvoří a zejména ve východní části dominanta zříceniny - torzo bývalé pětipatrové hranolové věže se zbytky raně gotické kaple v přízemí. Zachovaly se také části obou paláců, obdélných staveb původně dvoupatrových, i zasypaná studně. Na zdivu západního paláce, přestavěného v 16. a 17. století, jsou dosud patrné stopy renesančních úprav, psaníčkové sgrafito na fasádě, sdružená okna, valené klenby místností apod. Z barokních úprav, které provedli jezuité a jež byly zaměřeny především na rekonstrukce zchátralých budov, se nezachovalo téměř nic.

Hrad Okoř dnes

Okoř má několik předností, které z ní činí skutečnou jedničku mezi výletními cíli v okolí Prahy. Je to především blízkost hlavního města, široká nabídka služeb pro turisty a takřka ideální mírně zvlněná krajina pro cyklisty; výbornou dostupnost Okoře jim umožňuje cyklostezka vedoucí z Prahy. Hrad je středobodem svého kraje – místem, kde se střetává několik turistických značek i značených cyklostezek. V letních měsících se zde koná řada akcí: koncerty, šermířská vystoupení, výpravné bitvy či soutěže pro děti. Prostranství před hradem bývá dějištěm open-air festivalů. Přilehlá stejnojmenná obec nabízí dostatek možností k odpočinku a občerstvení nebo třeba příjemnou procházku po břehu vesnického rybníka.

Otevírací doba

  • duben až květen - soboty, neděle - 10:00 - 16:00
  • červen až září - denně mimo pondělí - 10:00 - 16:00
  • říjen až prosinec - soboty, neděle - 10:00 - 16:00

Vstupné

  • dospělí - úterý až pátek 110 Kč, sobota až neděle 150 Kč
  • děti, studenti, důchodci - úterý až pátek 70 Kč, sobota a neděle 110 Kč
  • rodinné (2+2) - úterý až pátek 220 Kč, sobota až neděle - 220 Kč

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Okoř 
Web: Hrad Okoř

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Lípa u Michova mlýna Okoř - V chatové osadě Colorado, nedaleko od zříceniny hradu Okoř, se nachází památný strom Lípa malolistá.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Černovičky - Černovičky jsou bývalou malou obcí, v současné době jsou součástí obce Středokluky. Necelý 1 km jihovýchodním směrem leží další malá vesnička Pazderna, která spadá pod katastrální území obce Tuchoměřice.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.