Zámek Vranov nad Dyjí

Jeden z našich nejkrásnějších zámků, impozantně se vypínající na skalnatém ostrohu nad meandrem řeky Dyje v chráněné zóně Národního parku Podyjí, patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Pohádkově nádherný zámek z přelomu 17. a 18. století se tyčí na místě původního středověkého hradu ve stejnojmenné obci na Znojemsku. Oprávněně bývá nazýván Perlou Podyjí a někdy dokonce i celé Moravy.

Vranovský zámek vznikl přestavbou starého románsko-gotického hradu; ten byl vybudován jako jedna z nejvýznamnějších součástí podyjské obranné soustavy strážních hradů při jižní hranici země proti možnému nebezpečí přicházejícímu z Dolních Rakous. První písemný doklad o existenci hradu Vranov se objevuje již k r. 1100 ve slavné Kosmově kronice; nejstarší dochované části dnešního objektu však pocházejí až ze 13. a 14. století, kdy byl původně zeměpanský hrad goticky upravován. Od r. 1323 se v jeho držení střídali různí velmožové či šlechtické rody – mocný Jindřich z Lipé, bohatí Lichtenburkové, nejvyšší moravský hejtman Arkleb z Boskovic, renesanční velmož Jan z Pernštejna, nejvyšší pražský purkrabí Volf Krajíř z Krajku, Dietrichsteini. Za nejdůležitější vlastníky Vranova z hlediska vývoje sídla jsou však považováni Althannové. Tento starobylý, původně bavorský rod získal vranovské panství poprvé r. 1614. Za aktivní účast na moravském stavovském povstání v r. 1619 jim však byl majetek zkonfiskován. V průběhu třicetileté války, r. 1645, hrad citelně poškodilo několikaměsíční marné obléhání švédskými vojsky po bitvě u Jankova. Zkázu sídla dovršil ničivý požár v r. 1665.

Althannové kupují r. 1680 Vranov zpět do svého vlastnictví a od r. 1687 zahajuje hrabě Michal Jan II. z Althannu rozsáhlou přestavbu hradu na honosnou barokní rezidenci. Z původního sídla byly ponechány pouze věže a část hradeb. Stavba trvala celé století. Hlavním autorem velkolepého projektu se stává proslulý vídeňský dvorní architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu (1656 – 1723). Geniálně využívá zdánlivou nevýhodu stísněného a strmého terénu hradní plochy a proměňuje ji v základní motiv architektonicko-plastické kreace. Zdůrazněním vertikality skalního ostrohu - též pomocí budov - dokázal vytvořit působivou a spektakulární dominantu organicky zakomponovanou do malebné krajiny, jejíž osobitý půvab touto stavbou znamenitě výtvarně umocnil. Citlivě ponechané prvky středověkého hradu ještě zvyšují dynamismus tohoto architektonického díla. Dá se najít jen málo objektů, které poskytují tak úchvatný panoramatický pohled jako srostlice hradu a zámku ve Vranově. Za hlavní části zámeckého komplexu lze považovat trojkřídlou obytnou budovu, rodovou kapli Nejsvětější Trojice a monumentální, volně stojící Sál předků, který je ideovou i výtvarnou dominantou zámku. Tyto tři prvky barevně kontrastují s okolní přírodou a současně vytvářejí typickou siluetu vranovského areálu.

Umělecky nejhodnotnější segment zámku, Sál předků, vznikal v letech 1687 – 1695. Za jeho autora je sice považován Fischer z Erlachu, avšak nejnovější bádání projekt přisuzují také věhlasnému italskému architektovi Domeniku Martinellimu. Všechny výtvarné složky tohoto dokonale umělecky sladěného díla jsou podřízeny jedinému cíli – oslavit rod Althannů. Na výzdobě sálu se podíleli přední umělci – vídeňský sochař Tobiáš Kracker, italští štukatérští mistři a především významný rakouský barokní malíř Johann Michael Rottmayr, autor monumentální alegoricko-mytologické fresky v kupoli sálu.

Zatímco Fischer z Erlachu projektoval Sál předků a kapli Nejsvětější Trojice, jako architekt trojkřídlé zámecké budovy (její stavba začala po r. 1722) bývá nejčastěji uváděn Antonín Erhard Martinelli. Tvůrcem dvou sousoší s antickou tematikou při vchodu do hlavní budovy zámku je Lorenzo Mattielli. R. 1793 koupil Vranov rytíř Josef Hilgartner z Lilienbornu; ten dal na zámku provést některé klasicistní úpravy, opět v duchu antiky. Vranovská rezidence hostila četné umělce, např. polského spisovatele Henryka Sienkiewicze (1846 – 1916). Zámek, patřící od r. 1945 státu, využívají také filmaři (Nesmrtelná teta, Andělská tvář).

 

Letní kolonie vrápenců a zimoviště netopýrů

Půdu zámku využívá od dubna do srpna 25 – 30 samic vrápence malého, které zde každoročně přivádějí na svět svá mláďata. Podzemní prostory využívají v zimě kromě vrápenců i další druhy, pravidelnými hosty jsou tu netopýr ušatý a dlouhouchý. Chladnější sklepy tzv. „starého hradu“ obývají netopýři černí a řasnatí. Jednotliví netopýři rezaví a hvízdaví pak nacházejí své úkryty přímo na stěnách zámku, například pod okenními parapety. Pro ty, kdo se chtějí o životě zdejších letounů dozvědět více, je připraven pracovní list Netopýři na zámku Vranov nad Dyjí. V tištěné podobě si jej lze vyzvednout v pokladně nebo si jej zdarma stáhněte na webu http://napude.sousednetopyr.cz.


Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Kemp vranovská pláž - ubytování, zahrada, sport, relax - Kemp Vranovská pláž- ubytování na břehu vranovské přehrady, kde si vhodné ubytování najde opravdu každý. Možno spaní ve stanu, mobilheimech i v penzionu. Sportovní využití, krásná velká zahrada, aktivity pro děti i rodiče.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Akátová alej Velký Tisý - Mezi rybníky Koclířov a Velký Tisý se nachází stromořadí akátů.
Dubová alej rybník Koclířov - Nádherná dubová alej zdobí hráz rybníka Koclířov u Lomnice nad Lužnicí.
Jabloňová alej Závraty - Mezi obcí Závraty a Dvůr Koroseky se nachází jabloňová alej.
Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku - Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku je dlouhá přibližně tři sta metrů a visí na dvou železobetonových pylonech.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.