Zříceniny

zobrazit v mapě
Bohužel ne všechny hrady měly to štěstí, aby se do dnešních dnů zcela zachovaly. Zříceniny středověkých hradů jsou jakési romantické prvky malebné české krajiny – více či méně dochované. Zřícenin hradů, tvrzí a zámků se na českém území nalézá mnoho a proto jsou častým cílem turistických výletů.

Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů

- Zřícenina Nový Hrádek v srdci Národního parku Podyjí nabízí romantické výhledy na údolí řeky Dyje. Dnes je i významným sídlem letounů. S netopýřími obyvateli hradních sklepení se tu lze setkat přímo při prohlídce památky.
Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů

Hrad Rabí

- Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR a jedna z největších a nejlépe opevněných zřícenin ve střední Evropě se tyčí na vápencovém hřebeni v horním Pootaví asi 10 km severovýchodně od města Sušice v těsném sousedství stejnojmenné obce. Rabí nejvíce proslulo jako místo, kde slavný hejtman Jan Žižka přišel o své druhé oko.
Hrad Rabí

Hrad Točník

- Hrad Točník se dominantně vypíná na jižním okraji křivoklátských lesů. Točník je příkladem práce dvorské stavební huti krále Václava IV. a tvoří přechodový článek mezi českou hradní a zámeckou architekturou. Vystavěním Točníku v těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí u nás. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák, v okrese Beroun ve Středočeském kraji.
Hrad Točník

Hrad Rychleby

- Novodobě upravené a poměrně rozsáhlé zříceniny gotického hradu se tyčí na skalnatém a strmém výběžku Přilbového vrchu (425 m n. m.) nad údolím Račího potoka v Rychlebských horách, cca 4 km jihozápadně od města Javorníku v okrese Jeseník (Olomoucký kraj). Písemné zprávy o hradu neexistují; jména jeho zakladatelů či majitelů proto známa nejsou a nedochoval se ani původní název tohoto středověkého sídla, jehož pojmenování Rychleby je umělé. Hrad, založený patrně koncem 13. nebo na počátku 14. století, sloužil k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska; na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění (dnes se mu říká Pustý Zámek) a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí. Při úpravách zříceniny v r. 1910 mj. vznikla vyhlídka a byla zarovnána věž. Zachovala se především obvodová hradba, dále zbytky bergfritu, dvou budov jádra a věžovité brány.
Hrad Rychleby

Hrad Okoř

- Malebná zřícenina gotického hradu Okoř se nachází v části stejnojmenné obce, v okrese Praha-západ, asi 15 km od hlavního města. V době svého vzniku patřila Okoř k nejvýstavnějším objektům v zemi. Jedna z našich nejpopulárnějších zřícenin dnes představuje oblíbený výletní cíl především pro obyvatele Prahy a širokého okolí. V létě je hrad dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř

Hrad Perštejn

- Hrad Perštejn pochází z poloviny 13. století. Zakladateli hradu byli pravděpodobně páni ze Šumburka nebo Boreš z Rýzmburka. Prvně je hrad písemně zmíněn v roce 1344, tehdy byl majitelem hradu Bedřich ze Šumburka, pán na Perštejně.
Hrad Perštejn

Hrad Choustník

- Mohutná zřícenina raně gotického hradu se rozprostírá na výrazném skalnatém vrchu nad stejnojmennou obcí na Táborsku, asi 12 km od města Soběslavi. Choustník je v našich zemích unikátním příkladem tzv. dvojhradu.
Hrad Choustník

Hrad Andělská Hora

- Zřícenina gotického hradu z přelomu 14. a 15. století zaujímá temeno strmého čedičového vrchu, tyčícího se nad stejnojmennou obcí, asi 8 km jihovýchodně od Karlových Varů. Hrad, nazývaný dříve Engelsburg či Engelhaus, se po dobytí Švédy r. 1635 a požáru v r. 1718 postupně proměnil v romantickou zříceninu. Její zdaleka viditelná silueta na osamělé vyvýšenině (717 m n. m.) představuje nepřehlédnutelnou dominantu celého okolí a zároveň častý výletní cíl nejen pro lázeňské hosty; Andělskou Horu mj. navštívili slavní němečtí básníci a dramatici J. W. von Goethe a F. Schiller. K atraktivitě zříceniny přispívá vedle jejího poměrně dobře zachovalého stavu i nádherný a daleký rozhled po kraji. V r. 1978 se zde natáčel kultovní muzikál Balada pro banditu.
Hrad Andělská Hora

Zřícenina hradu Košťálov

- Košťálov je zřícenina hradu, který se tyčí na vrcholu stejnojmenné hory nedaleko od města Třebenice v Českém středohoří. Od roku 1958 jsou zbytky hradu chráněny jako kulturní památka České republiky. Hrad má spojitost se šlechtickým rodem Kaplířů ze Sulevic (Kašpar Kaplíř ze Sulevic byl jedním z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí v roce 1621.)
Zřícenina hradu Košťálov

Kostomlaty (Sukoslav)

- Jedna z nejatraktivnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás se zdaleka viditelnou hlavní válcovou věží. Rozsáhlé torzo hradu, zvaného též někdy Sukoslav, se tyčí na výrazném kopci nad stejnojmennou obcí na Teplicku, poblíž nejvyššího vrchu Českého středohoří Milešovky.
Kostomlaty pod Milešovkou

Hrad Kyšperk

- Zřícenina pohraničního hradu z počátku 14. století se nachází na vysokém ostrohu nad obcí Unčín, asi 1 km severovýchodně od města Krupky na Teplicku. Později patřil Kyšperk pražskému arcibiskupství; r. 1526 vyhořel a už nebyl obnoven. Dochovaly se zbytky jádra s věží, obvodové hradby, sklepení a část obytné věže na předhradí. Lokalita zříceniny, pokrytá bukovým porostem, představuje pro výletníky velmi oblíbený romantický cíl (populární je zejména mezi trampy).
Hrad Kyšperk

Sklabinský hrad

- Zřícenina Sklabinského hradu se nachází v pohoří Velká Fatra, v Kantorské dolině, nad obcí Sklabinský Podzámok.
Sklabinský hrad

Hrad Buben

- Hrad Buben je poprvé zmiňován písemnou formou v roce 1349. Patrně však vznikl o něco dříve, na počátku 14. století. Jeho prvními vlastníky byli Bubnové z Hrádku, hradu se totiž tehdy říkalo Hrádek a název Buben převzal až později.
Hrad Buben

Sirotčí hrádek

- Sirotčí hrádek patří mezi naše sceneristicky nejkrásnější a nejromantičtější hradní zříceniny. Nachází se v severovýchodním výběžku Stolové hory v Pavlovských vrších, v CHKO Pálava, nad obcí Klentnice asi 4 km od Mikulova v okrese Břeclav.
Sirotčí hrádek

Hrad Sloup

- Jeden z našich největších a nejkrásnějších skalních hradů stojí na zhruba 35 m vysokém pískovcovém skalním suku ve stejnojmenné obci na Českolipsku. Třebaže z hradu samotného se toho dochovalo jen málo, nabízí prohlídka skalního sídla s monumentálním labyrintem chodeb, místností a zahradních teras fascinující zážitek.
Hrad Sloup

Děvičky (Dívčí hrady)

- Výrazná a zdaleka viditelná zřícenina gotického hradu na severovýchodním okraji hlavního masivu Pavlovských vrchů, od jejichž nejvyššího vrcholu Děvína je vzdálená ca 1 km. Tyčí se na příkrém vápencovém bradle nad Novomlýnskou nádrží, asi 1,5 km západně od obce Pavlov a přibližně 8 km od města Mikulova v CHKO Pálava na Břeclavsku.
Děvičky (Dívčí hrady)

Hrad Žerotín

- Hrad Žerotín byl kamennou stavbou, jejíž počátky se datují přibližně do poloviny 13. století. Hrad bergfritového typu (s okrouhlou hlavní věží) nechal vystavět pravděpodobně příslušník nižší šlechty – Ratibor z Žirotína.
Hrad Žerotín

Hrad Frýdštejn

- Skalní gotický hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejpozoruhodnější památky na Jablonecku v Libereckém kraji. Nachází se na pískovcovém ostrohu Vranovského hřebenu nad řekou Jizerou u stejnojmenné obce, ca 7 km severně od Turnova a asi 3 km od Malé Skály. Zachovalá zřícenina Frýdštejna dnes představuje turisticky mimořádně atraktivní cíl v CHKO Český ráj.
Hrad Frýdštejn

Hrad Fulštejn

- Impozantní zřícenina rozsáhlého, raně gotického hradu slezského typu stojí na zalesněné vyvýšenině nad říčkou Osoblahou nedaleko obce Bohušov v odlehlých končinách Osoblažského výběžku na Bruntálsku. Kdysi významné panské sídlo Supů z Fulštejna a Sedlnických z Choltic bylo založeno v polovině 13. století Herbortem z Fulmu, v 16. století pak renesančně přestavěno a koncem třicetileté války (r. 1648) zničeno Švédy; v 18. století se hrad uvádí již jako zřícenina. Dnes jsou k vidění pozůstatky předního a zadního hradu, věže a bašt, dobře je zachován především systém vnějšího opevnění s mohutnými valy a soustavou příkopů. Dokonale propracovaný fortifikační systém a poměrně dlouhá doba existence Fulštejna nemají v rámci středověkých opevněných sídel ve Slezsku obdoby. V současnosti se zřícenina nachází v soukromých rukou, je však pro veřejnost volně přístupná.
Hrad Fulštejn

Hrad Starý Jičín

- Starý Jičín je zřícenina hradu v okrese Nový Jičín. Gotický hrad vznikl pravděpodobně na konci 12. století, první písemný zápis však pochází až z roku 1240. Hrad sloužil jako strategický bod při obraně důležité obchodní cesty.
Hrad Starý Jičín

Nová místa

+ přidat
Akátová alej Velký Tisý - Mezi rybníky Koclířov a Velký Tisý se nachází stromořadí akátů.
Dubová alej rybník Koclířov - Nádherná dubová alej zdobí hráz rybníka Koclířov u Lomnice nad Lužnicí.
Jabloňová alej Závraty - Mezi obcí Závraty a Dvůr Koroseky se nachází jabloňová alej.
Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku - Visutá lávka přes Švýcarskou zátoku je dlouhá přibližně tři sta metrů a visí na dvou železobetonových pylonech.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.